39 Yıllık Koma

39 Yıllık Koma

Eylül 6, 2021 4 Yazar: Joey

Bundan 39 yıl önce, yapılan hatalı tıbbi müdahale yüzünden komaya giren ve bugün yani 6 Eylül 2021 tarihinde o 39 yıllık koması sona eren Fransa Milli Futbol Takımı ve PSG’in eski futbolcusu Jean-Pierre Adams 73 yaşında yaşamını yitirdi.


Belki böyle yazdığım zaman kafanız karışmış olabilir. Bu yüzden öncelikle 39 yıl öncesine gidiyoruz. Tarih 17 Mart 1982 ve Adams’ın emekli olmasının üzerinden 1 yıl geçmiştir. Adams menisküs ameliyatı olmak için girdiği ameliyatta yapılan yanlış anestezi sonucu bitkisel hayata girer.

Bir bağ rüptürü yaralanmasının ardından, 17 Mart 1982’de Lyon’daki Édouard Herriot Hastanesi’nde ameliyat için hastaneye kaldırılır. Anestezi uzmanının yaptığı bir hatadan sonra, beynini oksijensiz bırakan bir bronkospazm geçirdi ve komaya girdi.

1990’ların ortalarında, mahkeme sonuçlandı. Hem anestezi uzmanı hem de stajyer birer ay ertelenmiş hapis cezasına ve 815 dolar para cezasına çarptırıldı. Eşi, ötenaziyi düşünmeyi reddederek ihtiyaçlarını karşılamaya devam etti.

Senegal’in başkenti Dakar’da dünyaya gelen Jean-Pierre Adams, profesyonel futbol kariyerine 1970’te Nimes ekibinde başladı.

Jean-Pierre Adams, 1973-1977 yıllarında Nice ve 1977-1979 yıllarında PSG’de oynadı.

22 kez Fransa Milli Futbol Takımı’nın formasını giyen Jean-Pierre Adams stoper mevkisinde görev alıyordu. Son olarak Fransa alt lig takımlarından FC Chalonnais forması giyen Jean-Pierre 33 yaşında futbolu bıraktı.

Adams’ın eşi Bernadette, 39 yıl boyunca futbolcuyu yalnız bırakmadıklarını Yılbaşı, doğum günü ve babalar günü gibi özel günlerde ona hep hediyeler getirip her gün yanında olduklarını belirtiyor.

PSG Kulübünden yapılan açıklamaya göre, 39 yıldır komada bulunan Fransız futbolcu Jean-Pierre Adams, tedavi gördüğü Nimes Hastanesinde hayatını kaybetti.

Kulüp, futbolcunun ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Öte yandan, Nice Kulübünün Twitter hesabından yapılan açıklamada, Jean-Pierre Adams’ın ailesinin ve yakınlarının acısına ortak olunduğu ifade edilirken, eski oyuncuları Adams için 19 Eylül’de oynanacak Nice-Monaco karşılaşması öncesinde anma töreni düzenleneceği belirtildi.