Barcelona’nın Çöküşü

Barcelona’nın Çöküşü

Eylül 12, 2021 1 Yazar: Joey

Barcelona, dünyanın en iyi takımlarından biri ama artık o eski şaşalı günlerinden uzak. Peki, dünya devi nasıl oldu da bu duruma geldi?

Xavi’nin Ayrılığı

2008’den sonra Xavi önderliğinde, Iniesta ve Messi’nin yıldızlığında başarıdan başarıya koşan Barcelona, 2013’te Neymar’ı da kadrosuna kattı. Fakat, 2015’te Xavi’nin ayrılığı sonrası, Barça’nın alameti farikası olan tiki-taka oyunu ivme kaybetti.

Neymar ve Iniesta’nın Ayrılığı

Xavi’nin ayrılığından sonra, Messi, Iniesta ve Neymar önderliğinde La Liga’da 3 şampiyonluk yaşayan Barcelona, Avrupa’da ise başarı elde edemedi. 2017’de PSG’nin 222 milyon £’luk teklifini reddedemeyen bordo mavili kulüp, 2018’de Iniesta ile de yollarını ayırdı. Artık takımda tek bir süper yıldız ve onun en iyi arkadaşlarından biri vardı: Luis Suarez

Koronavirüs Belası

2019’da tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan koronavirüs salgını, spor ekonomisini büyük zarara urattı. Barcelona da en çok etkilenen kulüplerden biri oldu. Ekonomik çöküş hızlandı.

Messi’nin Ayrılmak İstemesi

Kulübün çağa ayak uyduramadığını düşünen ve arka arkaya gelen başarısızlıklardan sonra Messi, kulüp politikalarını eleştirmeye başladı. Takımdan ayrılmak isteyen Messi’nin gidişine dönemin başkanı Bartomeu izin vermedi.

Koeman’da Çare Olmadı

Geçtiğimiz sezonun başında göreve gelen Ronald Koeman’da Barcelona’ya çare olamadı. Pjanic başta olmak üzere futbolcularla iletişim problemi yaşadı. “Bu takım Barcelona seviyesinde değil” dedi.

Luis Suarez Gönderildi

Messi’yi zorla takımda tutan Bartomeu, Suarez’i ise zorla Atletico Madrid’e gönderdi. Gerekçe olarak Uruguaylı yıldızın yaşlanması ve mali kriz gösterildi. Barcelona kadrosu giderek sıradanlaşırken Suarez’in önderlik ettiği Madrid ekibi, sezon sonu şampiyon oldu.

Yeni La Liga Yönetmeliği

La Liga yönetimi, kulüplerin maddi disiplinini sağlamak için bir takım değişiklikler yaptı. Buna göre, kulübün futbolculara ödeyeceği toplam maaş, gelirlerin en fazla %70’ini oluşturmalı. Barcelona’da ise bu değer %110’du. Messi’nin bedava oynaması bile yetmeyeceği için, sözleşmesi biten yıldız oyuncu PSG’ye transfer oldu.

Messi’nin Ayrılığı da Yetmedi

Barcelona’nın ekonomik problemleri Messi’nin ayrılmasıyla son bulmadı. Yeni transfer Agüero’ya ancak Busquets ve Alba’nın maaşlarında indirim yapmasıyla lisans çıkartılabildi.

Avrupa Süper Ligi Projesi

Borçları dolayısıyla kulübün zorlu bir döneme girmesiyle birlikte Barcelona’nın Avrupa Süper Ligi projesine katılıp daha fazla gelir kazanma ihtimali arttı. Bu projede kulüplerin kasasına daha fazla para girecek fakat yayın gelirlerinde bir düşme yaşanabilir ve bununla birlikte UEFA organizasyonlarına katılmayarak belki daha da büyük davaların döneceği hatta kulüplerin daha fazla borca gireceği bir süreç yaşanabilir. Barcelona başkanı Joan Laporta bu konu hakkında Avrupa Süper Ligi’ni engelleyemeyeceklerini, Avrupa Süper Ligi projesinin halen geçerliliğini sürdürdüğünü ve UEFA’nın bunu engellemek için hiçbir şey yapamayacağını savundu.