Chicago Bulls’dan Ömer Aşık Paylaşımı

Chicago Bulls’dan Ömer Aşık Paylaşımı

Ekim 30, 2021 0 Yazar: Joey

Ömer Faruk Aşık Türk eski basketbolcu. Crohn hastalığına yakalanan Aşık, profesyonel kariyerini bu kronik hastalık sebebiyle 32 yaşında sonlandırmıştı.

2.13 boyunda 116 kg ağırlığında olan Ömer, pivot pozisyonunda görev almaktaydı. Ribaund ve çember koruyuculuğu kimliği onun oyun stilindeki öne çıkan özellikleriydi.

Ömer Aşık’ın daha önce oynadığı takımlar ve kişisel profili*

Kardeşi Tarık Aşık’ta kendisi gibi basketbolcudur ve şu anda Fenerbahçe altyapısında oynamaktadır. 2013 yılında Andres Iniesta ve Kevin Durant’ın da rol aldığı Garanti Bankası’na ait bir reklamda oynayarak ilk kez bir reklam filminde rol almış oldu.

Hastalığı ve kariyer sonu

2017’de bir maç için takımıyla Meksika’ya giden Aşık, burada Crohn hastalığı teşhisi konulmuştur. 2018’de Bulls’a transfer olsa da yalnızca birkaç maça çıkabildi. 22 Eylül 2018’de Bulls, Ömer Aşık’ın kontratının sonlandırıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde 2010-2012 ve 2018 yıllarında formasını terlettiği Chicago Bulls takımı Ömer Aşık ve Joakim Noah’ın da aralarında bulunduğu bir fotoğraf paylaştı.

Ömer Aşık basketbolu bıraktıktan sonra etraftan kaybolmuştu. Sosyal medya hesapları bulunmayan Ömer Aşık’a ne olduğu veya hayatına ne şekilde devam ettiği bilinmiyordu. ABD’de yaşamaya devam eden Ömer bu fotoğrafla birlikte uzun zaman sonra ilk defa görüntülenmiş oldu.

Crohn Hastalığı Nedir?

Kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığıdır. Ağızdan anüse kadar sindirim sisteminin herhangi bir bölümünde ya da aynı anda birkaç farklı bölümünde aralıklı iltihaplar ile kendinı gösterir. Bulaşıcı olduğu kanıtlanamamıştır. Bir diğer kronik iltihabi bağırsak hastalığı olan ülseratif kolit ile beraber bu grubun ana öğelerini oluştururlar. Her yıl 100.000 kişiden 5-7’si bu hastalığa yakalanır. Sıklığı kuzeye gidildikçe artar. Onlu, yirmili yaşlarda ve 45 ile 65 yaşları arasında daha çok görülmektedir. Ancak her yaş grubundan insan bu hastalığa yakalanabilir.

Bu hastalığı oluşturan sebeplerinin bilinmemesi yüzünden henüz kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.