Crashgate Skandalı

Crashgate Skandalı

Eylül 6, 2021 0 Yazar: Joey

2008’in Eylül ayında gerçekleşen Singapur GP’de, Fernando Alonso, yarışa 15. sıradan başlamasına rağmen galip gelip kupayı almayı başardı. Yarış sırasında Alonso’nun takım arkadaşı Nelson Piquet Jr.’ın 14. turun 17. virajında kaza yapması sonucu güvenlik aracı devreye girmişti ve bu kazadan hemen önce, 12. turda, Alonso pite en erken giren isim olmuştu. 2008’deki güvenlik aracı kurallarına göre bütün araçlar güvenlik aracının arkasında sıra olana kadar pite girmek yasaktı. Bu durum Alonso’ya büyük bir avantaj verdi ve akabinde yarışı kazanmasını sağladı.
Yarış sona erdiğinde, durum biraz şüpheli gözükse de kimse, bir takımın kendi sürücüsünü ve arabasını kasıtlı olarak duvara çarptıracağını düşünmüyordu. Piquet’in kazası, sadece basit bir hata olarak değerlendirilmişti.

30 Ağustos 2009’da Brezilyalı bir televizyon kanalı; Singapur’da Renault’un, Piquet’e bilerek kaza yapmasını emrettiğini iddaa etti. Çıkan haberler üzerine FIA, Renault ve Piquet hakkında bir soruşturma açtı ve 4 Eylül’de suçlu bulunduklarına hükmetti. Cezanın Renault’un ifadesi alındıktan sonra 21 Eylül’de açıklanacağını duyurdu. 10 Eylül’de Piquet, FIA’ya ikinci bir açıklama yaptı ve aynı gün 30 Temmuz’da yaptığı ilk açıklama medyaya sızdı. Piquet, Briatore ve Symonds’un kendisine o virajda kaza yapması emrini verdiklerini söylemişti. 16 Eylül günü Renault, cezaya bir itirazda bulunmayacağını; Briatore ve Symonds’un ise takımdan ayrıldığını açıkladı. Bunun da üzerine 21 Eylül günü, Renault takımı F1’den 2 yıllığına men edildi. (Ceza ertelendi ve sonrasında geçersiz kılındı)

Briatore, tüm FIA etkinliklerinden süresiz men edilirken Symonds 5 yıl men edildi. Dünya Motor Sporları Konseyinde, tüm kanıtlara rağmen, Briatore suçunu kabul etmedi ama Symonds suçunu itiraf etti. 19 Ekim’de Briatore, FIA’yi dava etti ve haklı bulundu. Bunun sonucunda cezası kalktı hatta 15.000€ tazminat ödendi. Renault’un en büyük sponsorlarından olan ING ve Mutua Madrilena, FIA’in kararından kısa bir süre sonra sponsorluklarını çektiler ve bu olay Renault tarihinde kara bir leke olarak kaldı.

-Kaynak : SonPeriyot , DW