Cristiano Ronaldo’nun Performans Düşüklüğü Sebebi

Cristiano Ronaldo’nun Performans Düşüklüğü Sebebi

Kasım 23, 2021 0 Yazar: Joey

2014 yılının başlarında, Cristiano Ronaldo’ya “tendinosis” adı verilen kronik bir diz sakatlığı teşhisi konuldu.

Bu hastalık, %100 tedavisi olmayan ve zamanla kötüleşen bir ağır yaralanmadır. Bu sakatlık sonrası Ronaldo’nun kariyeri düşüşe geçti. (Tabi ki de gollerine devam etti 2016-18 yılları performansına diyecek söz yok, ancak bahsettiğim düşüş United’ta attığı çalımları ve frikikleri atmakta ciddi zorlanmaya başladı.)

Öncelikle Ronaldo’nun sakatlığının ne olduğundan bahsedelim. Sakatlığın ilk aşaması “Tendinit” adı verilen şişmiş tampondur. Dizde ağrı, şişkinlik ve yanma hissine neden olur. Tendonun aşırı kullanması sonucu oluşur, sporcularda çok sık şekilde görülür .Ronaldo’nun yaşadığı ise Tendonların kronik bir şekilde sakatlanması ve bunun sonucunda dizde skarlasma, esneklik kaybı ve hassasiyet sorunu yaşanır. Bir futbolcu için çok zor bir sakatlıktır.

Peki Cristiano Ronaldo, bu sakatlıktan kurtulabilir miydi? Yani bunun tedavisi mümkün muydu?

Bu sakatlığın kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, yaşayanların %80’i 8 aylık bir dinlenme süreciyle bu sakatlığın büyük kısmını atlatabiliyor. Duruma göre bu süre 4-6 ay arası da sürebiliyor.

Ronaldo ise 2014 Dünya Kupası ve UCL finalini kaçırmak istemediğinden bu dinleme sürecini atladı ve durumu daha kötü bir hal aldı.

Ronaldo’nun 2014 Dünya Kupası sonrası yaptığı röportaj;

“Dünya Kupası’nın sakatlığımı daha da kötüleştirdiğinden şüphem yok.”

“Sakatlığımda herhangi bir iyileşme hissetmiyorum”

“Şimdiye kadar iyileşmiş olabilirdim.”

“Geri dönebilseydim, Dünya Kupası’na gitmezdim.”

“Messi ile ilişkimiz iyiye gitti, beni arayıp sakatlık durumumu, Dünya Kupası öncesi yaşadığım sakatlığı ve ailemi sordu.”

“Her gün acı hissediyorum…”

BİLGİ: Dünyanın başarılı teniscilerinden Rafael Nadal’da 2012’de bu sakatlığı yaşamış ve 8 ay dinlenerek ve tedaviler görerek 2013’te bu sakatlığı atlatmıştır.

Sakatlıkla ilgili son bilgiyi ise Chellini, geçen sene Ronaldo için sakatlığına rağmen çok iyi performans sergiliyor demişti. Yani sakatlığı hala devam ediyor ve bu yüzden son zamanlarda Ronaldo’nun ceza sahası dışından pek fazla golü bulunmuyor. Frikiklerde topun başına geçmekte çoğu zaman tereddüt ediyor ve dizindeki ağrı nedeniyle genellikle isabetsiz vuruşlar sergiliyor.