Hagi’nin Türk Prensi – Enes Sali

Hagi’nin Türk Prensi – Enes Sali

Eylül 14, 2021 2 Yazar: Joey

Kanada doğumlu Enes Sali, Farul’un Academica Clinceni’yi 5-0 mağlup ettiği maçta gol atarak 15 yaş, 6 ay ve 21 günlük olarak Romanya Ligi’nin en genç gol atan futbolcusu oldu.

Romanya’da etnik kökeni Türk olan 55-80 bin arasında insan olduğu düşünülüyor. Enes Kanada doğumlu fakat ailesi Romanya Türkleri’nden.

Futbola Kanada’da Woodbridge Strikers takımının altyapısında başlayan Enes, 2017 – 2018 sezonunda Barcelona alt yapısında oynadı. 2018 yılında Galatasaray’ın efsane futbolcusu Gheorge Hagi’nin ülkesinde kurmuş olduğu akademi takımına transfer oldu. 3 sezon boyunca Academia Gheorge Hagi’de top koşturan Enes, sezon başında Hagi’nin isteği ile A takım olan FC Farul Constanta ile 4 yıllık profesyonel sözleşme imzaladı. Henüz 15 yaşında olan futbolcu, takımının ligde oynadığı 4 maçta sonradan oyuna dahil oldu. 13 Eylül günü oynanan ve FC Farul’un 5-0 kazandığı Academica Clinceni maçında takımın son golünü attı. Hagi’nin ikinci yarıda oyuna sürdüğü yetenek rakiplerini birer birer çalımlayarak harika bir gole imza attı ve bununla birlikte Romanya Ligi’nde gol atan en genç futbolcu oldu. On numara ve kanat pozisyonlarında oynayabilen Enes, Romanya U16 ve U17 milli takımlarında da süre alıyor.