Max Verstappen Yeniden Dünya Şampiyonu! #JapaneseGP

Max Verstappen Yeniden Dünya Şampiyonu! #JapaneseGP

Ekim 9, 2022 1 Yazar: Joey

Japonya GP’sinin ardından Verstappen yeniden dünya şampiyonu oldu.

Max Verstappen’in dünya şampiyonu olduğu an.

25 Yaşındaki pilot, 2. dünya şampiyonluğunu kazandı.

Max Verstappen: “Çok karmaşık duygular yaşıyorum. Arkadaki herkes çok çalıştı, tüm takıma teşekkür ediyorum. Hepimiz birbirimizi motive ettik.

Charles Leclerc, yarışın sonunda Sergio Perez ile yaşadığı olay sebebiyle 5 saniye ceza aldı.

Gasly’nin yaşadığı traktör olayı günün önemli anlarından biriydi. Pilotlar yağmurlu havada pistte kurtarma aracının bulunmasına tepki gösterip 2015 yılında aynı olaydan hayatını kaybeden Jules Bianchi‘yi örnek gösterdiler. Gasly yağmurlu ve görüşün kısıtlı olduğu anlarda kurtarma aracına çarpmaktan son anda kurtuldu.

Sergio Perez: “Pistte bir daha kurtarma aracı görmek istemediğimizi daha nasıl söyleyebiliriz? Bu hata yüzünden Bianchi’yi kaybettik. Bugün olan şey, kabul edilemez.”

Christian Horner: “Pistin içindeki traktör kabul edilemez. Jules Bianchi’yi 5-6 yıl önce burada kaybettik, bu asla ve asla olmamalı.”

Yarıştaki traktör olayıyla ilgili, Jules Bianchi‘nin babası Philippe Bianchi: “Sürücülerin hayatına saygı duyulmuyor. Jules’ün hatırasına saygı duyulmuyor. İnanılmaz.

Alex Albon: “Hafta başında sürücüler toplantısında Vettel, kurtarma araçlarının çok hızlı bir şekilde piste çıkması konusundaki endişelerini gündeme getirmişti ve öyle oldu.

İlk turda Carlos Sainz ve Alex Albon yarış dışı kaldı.

Vettel için hazırlanan veda bayrağı.

Kaynak: Sarı Bayrak Twitter