Mülteci Kampından Messi’nin Karşısına

Mülteci Kampından Messi’nin Karşısına

Eylül 19, 2023 Kapalı Yazar: Joey

MLS ekibi Dallas’ın formasını giyen Bernard Kamungo, Tanzanya’da bir mülteci kampında dünyaya geldi. 2002 doğumlu oyuncu, futbolcu orada öğrenirken, bir topa sahip değildi:

“Alacak paramız yoktu. Poşetleri bir araya getirerek kendi topumuzu yapardık, illa ki bir şey bulurduk. Şeklinin benzemesi yeterliydi. Sonra da gidip, mahalledeki diğer çocuklarla maç yapardık. Sadece mücadele etmeye çalışıyordum. Futbol oynamak eğlencelik bir şeydi. Profesyonel olmanın hayalini kurmuyordum bile.”

Kamungo, lise çağına geldiğinde, ailesinin önüne bir fırsat çıktı. Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin (IRC) yardımıyla Teksas’ın Abilene Bölgesi’ne göç ettiler.

“Benim için inanılmazdı. Oraya geldiğimizde ailemiz bizi doyurmak için bir şeyler bulabiliyordu. Tanzanya’da günde 1 öğünle yetinmeye çalışıyorduk, burada ise 3-4 öğün yiyebilmeye başladık. Daha da önemlisi istediğimiz şeylerle beslenebiliyorduk.”

Kamungo, pek çok şeyi geride bırakmıştı ama futbola duyduğu sevgi hala onunlaydı. Abilene Lisesi’nin takımına katıldı. Yetenekleri kendisi haricindeki herkesi büyülüyordu. O ise hala futbolcu olmasına ihtimal bile vermiyordu. Abisi Imani ise aynı görüşte değildi:

“Bernard, çok yetenekliydi, kendine güvense daha iyi olabilirdi. Bana da sadece onu itmek kaldı.”

2021 yılının ilk aylarında North Texas SC takımının seçmeleri vardı. Katılmak için 100 dolar ödenmesi gerekiyordu ve Kamungo bundan çekiniyordu. Fakat abisi onun için ücreti ödedi ve ona “Sadece katılmanı istiyorum, git ve benim için sahaya çık. Hepsi bu.” dedi.

Seçme boyunca geldiği yeri ve ailesini düşünen futbolcu, takımın sezon öncesi hazırlık kampına davet edildi. İki ay sonra profesyonel sözleşmeye imzayı attı. İlk maçında yedekten oyuna girdi ve ağları sarsmayı başardı:

“O gol beni ağlattı. O kadar terliydim ki sanırım ağladığımı fark etmediler. Ne kadar iyi olduğumu ve yeteneğimle neler yapabileceğimi gördüm. Kendimi bir profesyonel olarak hissettim.”

21 yaşındaki kanat oyuncusu, gelişim ligi olarak geçen MLS Next Pro’daki performansıyla FC Dallas’tan teklif aldı. Yirmi ay içinde lise futbol takımından MLS’e yükselen Bernard, yaşananlara hala inanamıyor:

“Bu nasıl mümkün olabilir diye her seferinde kendime soruyorum. Nasıl bu kadar hızlı biçimde gerçekleşmiş olabilir? Kulübün beni fark etmesi ve bana şans vermesi benim için çok önemli bir şey.”

Ligde oynadığı 15 maçta 4 gole imza atan oyuncu, Lionel Messi’nin damga vurduğu Leagues Cup turnuvasında çıktığı 4 karşılaşmaya da 2 gol ve 3 asist sığdırmayı başardı. Üstelik o gollerden birini Arjantinli yıldızın fileleri havalandırdığı maçta attı.