Schumacher’in Kovuluşu

Schumacher’in Kovuluşu

Eylül 5, 2023 1 Yazar: Joey

Köln, Schalke 04, Almanya Milli Takımı ve Fenerbahçe’nin şampiyon kalecisi Toni Schumacher, 1996’nın yaz aylarında futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlüğe hazırlanma kararı aldı. 1998’de ilk defa birinci adamlığa soyunan Schumi, Bundesliga 2’de mücadele eden Fortuna Köln’ü çalıştırmaya başladı.

İlk senesinde işler pek istediği gibi gitmese de takım sezonu küme düşme hattının bir basamak yukarısında tamamlayarak ligde kalmayı başardı. Ertesi sezondan beklentiler ise çok fazlaydı. Fransızların “Sevilla Kasabı” olarak andığı efsane file bekçisi, 1999-2000 sezonuna da Fortuna Köln ile devam ediyordu. Ta ki Noel’den bir hafta öncesine kadar… 15 Aralık 1999’da Köln’de bulunan Güney Stadyumu’ndaki şanslı 500 kişi, bir tarihe tanıklık etti. Ligin 16.haftasına kadar yalnızca üç galibiyet alan Fortuna Köln, Mannheim karşısında da ilk devreyi kendi sahasında 2-0 geride kapattı. Soyunma odasının merdivenlerinde ise kulüp başkanı Lans “Schang” Löring belirdi. Orada yaşananları dönemin forvet oyuncusu Toralf Konetzke şöyle anlatıyor:

“2-0 gerideyseniz, hüsrana uğrarsınız, soyunma odasında teknik direktörünüzün ne söyleyeceğini beklersiniz. Ama o gün öyle olmadı. Schang, merdivenlerden indi ve Schumacher’i kapıdan dışarıya doğru itti. Filmlerdeki gibiydi. Toni’ye “Artık hiçbir şey söylemeyeceksin pislik” diyordu.”

Efsane futbol adamı, bu olayla birlikte maçı dahi tamamlamasına izin verilmeden görevden alındı. Karısı Jasmin ile arabasına atlayarak evinin yolunu tuttu. Sarhoş olduğu her halinden belli olan kulüp başkanı ise stadın merdivenlerinde bir aşağı bir yukarı inip çıkıyordu. Dilindeyse şu cümle vardı:

“Bu, İsa’nın doğumundan bu yana en pahalı ve en kötü Fortuna takımı. Kulübümün ölmesine izin veremem.”