Türk Asıllı Nijeryalı Oyuncu NCAA Yolunda

Türk Asıllı Nijeryalı Oyuncu NCAA Yolunda

Kasım 2, 2021 0 Yazar: Joey

LOS ANGELES’A GİDİYOR!

Nijerya asıllı Türk oyuncu Adem Bona, NCAA seçimini UCLA’dan yana kullandı. Bona’nın son ana kadar Kentucky’i de bir seçenek olarak tuttuğu biliniyor. Milli oyuncumuzun, 2023 NBA Draftı’nda üst sıralardan seçilmesi bekleniyor.

Adem Bona Kimdir?

Bona, Nijerya’nın Lagos kentinde beş çocuğun en küçüğü olarak Ikechukwu Stanley Okoro’da doğdu. Futbola olan tutkusuyla beraber ortasaha mevkisinde futbol oynayan Bona, daha sonra boyu nedeniyle basketbola yöneldi. Nijerya’da bulduğu derme çatma sahalarda basketbol oynamaya başladı. Okoro yaklaşık bir yıldır basketbol ile ilgileniyordu ve bir videosu Türk antrenörü Türkay Çakıroğlu’nun dikkatini çekti, ardından İstanbul Basket antrenörü Nevzat Özdemir ile temasa geçti. 13 yaşında ailesi geride bırakarak Türkiye’ye taşındı ve kariyerine İstanbul Basket ile başladı. Şubat 2019’da Bona, Pınar Karşıyaka’ya transfer oldu ve altyapıda oynamaya başladı. Ekim 2019’da Bona Karşıyaka ile ilk profesyonel basketbol maçına FIBA Avrupa Kupası’nda 77-57 kazanılan Donar Groningen maçıyla çıktı ve 1 dakika sahada kaldı. 16 Kasım’da Basketbol Süper Ligi’nde ilk maçına Galatasaray’ı 84-55 yendikleri maçta çıktı ve karşılaşmayı 2 sayıyla tamamladı.

Bona aynı zamanda 2018’de FIBA U16 Avrupa Şampiyonası ve 2019 yılında da FIBA U18 Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye formasını terletti.

Omzundan geçirdiği ameliyat sebebiyle yükselişi sekteye uğrayan Adem, Karşıyaka tarafından serbest bırakılmıştı.

2023 NBA Draft’ına katılması beklenen Adem, Kentucky Wildcats’e katılması hâlinde NBA serüvenine buradan başlayabilir. Adem’in kendisini ABD sınırları içerisinde gösterebilmesi açısından önemli bir fırsat olarak görülüyor.