Yıldız Futbolcunun Babası Galatasaray’ın Kapısından Döndü – Frank Berghuis

Yıldız Futbolcunun Babası Galatasaray’ın Kapısından Döndü – Frank Berghuis

Eylül 28, 2021 1 Yazar: Joey

Yıldız futbolcu Steven Berghuis, bir dönem Feyenoord Rotterdam forması ile ligde gerçekten inanılmaz işler yaptı ve burada biri lig şampiyonluğu olacak şekilde 4 kupa kazandı. Sezon başı Ajax’a transfer olan Berghuis, Galatasaray ile uzun süre ismi anılmıştı fakat oyuncu kendisini isteyen kulüplerden Ajax’ı seçti.

Steven Berghuis’un babası Frank Berghuis zamanında Galatasaray’a transfer olmuş ama milli eğitimin yaptığı Türkçe sınavını geçemeyince Türk pasaportu alamamış ve yabancı kuralı nedeniyle sözleşmesi fesh edilmiş. Türkçe sınavını geçse adı da Fahri ya da Faruk Berker olacakmış. 1991 yazında Türkiye’ye gelen Frank, Galatasaray ile hazırlık maçlarına çıkmış ve ortasahada yarattığı aksiyon ile o yıllarda izleyenler tarafından çok beğenilmişti. Frank’ın Galatasaray’a transfer olmasını çok isteyen dönemin başkanı Alp Yalman, şimdi de Burak Elmas başkanlığındaki yönetim kurulunda…

1991/92 sezonunun hemen öncesi Galatasaray, Volendam’da 2 senede 23 gol atmış, 1 kez milli olmuş sol kanat olan Frank Berghuis’ı transfer etmek için Henk Van Ginkel’le masaya oturur. Ancak Galatasaray’da, Prekazi fıtık ameliyatı olmuştur, hali hazırda takımdaki 3 yabancının diğer ikisi Rotariu ve Kosecki’dir.

Bir rivayete göre yabancı kontenjanı dolu olduğundan yönetim Berghuis’ı Türk yapmak ister. Berghuis Türkçe çalıştırılıp sınava sokulur ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınavından geçemez ve Türk olma şansı kalmaz, halbuki adı bile düşünülmüştür, Faruk ya da Fahri Berker. Kontrat imzalanmasına rağmen transfer yatar.
Diğer rivayet, Mustafa Denizli’nin Berghuis’tan son anda vazgeçmesidir. Bunun devamında Berghuis Volendam’a geri döner ancak ciğerlerindeki problemler sebebiyle futbolu bırakmak zorunda kalır.
Bir başka rivayet Galatasaray transferi gerçekleştirebilmek için Hollanda Federasyonu’na ödemesi gereken KDV’yi ödemez ve yine kontrat imzalanmış olmasına rağmen Berghuis Volendam’a döner ve olay FIFA’ya intikal eder.
Son rivayet Hollanda’dan. Galatasaray, Berghuis ile anlaşır, Feyenoord’un tertip ettiği hazırlık turnuvasında da Berghuis oynar. Ancak Feyenoord Galatasaray’a turnuva için ödeyeceği parayı ödemez. Galatasaray Başkanı Alp Yalman da oradan gelecek parayı Berghuis için kullanacağından transfer yatar ve yine adli olaylar girer işin içine.

Çeşitli rivayetler de olsa, Berghuis Türk pasaportu alamadığından, Galatasaray’ın da bu yüzden Berghuis’a para vermeyip sözleşmeyi fesh ettiği anlaşılıyor. Olay da davalık olmuş gibi duruyor. Sonunda Berghuis 2000 yılına kadar futbol oynuyor. Cambuur’da futbolu bırakıyor.