Yükseliş ve Çöküş – Bernard Tapie’ye Son Görev

Yükseliş ve Çöküş – Bernard Tapie’ye Son Görev

Ekim 7, 2021 0 Yazar: Joey

Olympique de Marsilya’nın gerçek bir efsanesi olan Bernard Tapie, Kulübü 1986 yılında satın aldıktan sonra Avrupa’nın en iyi kulüplerinden biri haline getirdi. OM, bugüne kadar Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ilk ve tek Fransız kulübü oldu.

Fransız iş insanı Bernard Tapie 3 Ekim 2021 tarihinde, 78 yaşında yaşamını yitirdi. Olympique de Marseille’in 1993 yılında Şampiyonlar Ligi’ni kazandığı dönemde takımın başkanı olan Tapie’nin bir süredir mide kanseriyle mücadele ettiği açıklandı. Marsilya takımını 1986-1994 yılları arasında yöneten Tapie’nin aynı zamanda Adidas’ta da hisseleri vardı. Tapie bir dönem şike iddiasıyla hapis cezası almıştı.

Marsilya’nın unutulmaz başkanı Bernard Tapie, 1943 yılında İspanyol göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Paris’te dünyaya geldi. Tapie, ilk etapta ailesine katkıda bulunmak için okulundan arta kalan zamanlarda çeşitli işlerde çalışıyordu.

İlk etapta Tapie’nin büyük bir hayali vardı: Şarkıcı olmak. Tapie, çeşitli şarkılar da çıkardı ancak istediği başarılara ulaşamayacağını anlayınca kendisine farklı bir yol çizdi. 17 yaşında mühendislik eğitimine başlamış olan Tapie, 1968’de diplomasını aldı.

1977 yılında Duverger isimli kağıt fabrikasını satın alan Tapie, 34 yaşındayken bir şirket sahibi olmuştu. Aynı zamanda Tapie, ilerleyen süreç için kendisine bir yol haritası çizmeye de başlamıştı: İflas eden şirketleri satın alıyor, ardından çok yüksek kâr elde ederek satıyordu.

Gruope Bernard Tapie çatısı altında tüm şirketlerini topladı ve moda, spor ve televizyon sektörüne de atılımlarda bulunmaya devam etti. Tapie, TF-1 isimli televizyon kanalına ortak olmuştu.

Bernard Tapie, hayatının bir bölümümde de siyaset arenasında yer almıştı. Tapie, 1989 yılında sosyalist partinin adayı olarak katıldığı seçimleri kazanmış ve Paris milletvekili olarak seçilmişti. İlerleyen yıllardaki politika macerası ise bu kadar sorunsuz olmayacaktı…

Tapie’nin hayatındaki en büyük dönüm noktalarından biri ise Fransa’nın dev kulübü Marsilya’nın başkanlığını yapmaktı. Tapie döneminde dört kez art arda Fransa şampiyonu olan Marsilya, 1993 yılında da Şampiyonlar Ligi’nde zafere ulaşmıştı. Ancak bu dönemin birçok skandalı içerdiği, ilerleyen yıllarda ortaya çıkmıştı.

Tapie, ünlü spor şirketi Adidas’ın da önemli ortaklarından biriydi ve ilerleyen yıllarda Adidas’ı elinden çıkarmak durumunda kalmıştı. 1990’lı yıllarda iflasını açıklayan Tapie’nin Adidas’la 20 yıl süren bir davası da bulunuyordu. 2015 yılında açıklanan kararda Tapie’nin 400 milyon euro’yu şirkete geri ödemesine karar verilmişti.

Tapie’nin “başarılı” Marsilya serüveninden yıllar sonra kulübün içinde bulunduğu bir rüşvet skandalı açığa çıkarılmıştı. Bunun üzerine Marsilya’nın şampiyonlukları elinden alınmış ve kulüp küme düşürülmüştü.

Ardından Tapie’nin sahip olduğu diğer şirketlerde de kara para aklama gibi suçlar işlediği ortaya çıkmıştı.

Tapie’nin evinin geçtiğimiz aylarda bir hırsız saldırısının merkezinde olduğu belirtilmişti. Eşiyle birlikte fiziksel saldırıya maruz kalan Tapie ailesinin evindeki mücevherler de çalınmıştı.

Bernard Tapie, sıfırdan başladığı yolculuğunda zirveye ulaştı ancak daha sonradan çeşitli suçlamaların ve skandalların bir parçası olduğu ortaya çıktı. Marsilya’nın efsanevi başkanı, 78 yaşında hayata veda etti.

Kaynak : Goal