BAL Ligi’nden İspanya 4.Ligine Transfer Oldu – Göktuğ Demiroğlu Röportajı

BAL Ligi’nden İspanya 4.Ligine Transfer Oldu – Göktuğ Demiroğlu Röportajı

Mart 26, 2023 11 Yazar: Joey

BAL Ligi’nden İspanya 4.Ligine Transfer Oldu

6 Mart 2023 tarihinde yazdığım blog yazısında zaten Göktuğ Demiroğlu’nun ilginç transfer hikayesini paylaşmıştım. Kendisi son olarak BAL Ligi ekiplerinden Yüksekova Belediyespor’da forma giyerken İspanya alt liginden Zalla UC takımına transfer olmuştu. Kendisi ile gerçekleştirdiğim röportajda genel olarak insanların merak ettiği soruları sormaya çalıştım.


Göktuğ Demiroğlu Röportajı

Öncelikle Kıbrıs’a transferin nasıl gerçekleşti?

-Alanyaspor kulübünden ayrıldıktan sonra kış transferinde Kıbrıs kulüplerinden benimle iletişime geçenler olmuştu. Kıbrıs Mağusa Maraş GSK bunlardan birisiydi. Teknik direktör ve yönetimin bu transferde ısrarcı olması , takımda ise bir Türk kardeşimizin bulunmasından dolayı transfere çok sıcak baktım. İmza atarak, kış transferinde Kıbrıs ligine geçiş yaptım.

Zalla UC takımına transferinden de biraz bahseder misin?

Aslında bu konu çok uzun ve size söyle anlatmak istiyorum. Alanyaspor’da oynarken İspanya ve bazı ülkelerde bir kaç agent dostum oldu ve diyoloğumuz yıllarca devam etti. Alanyaspor kulübünden ayrıldıktan sonra İspanya 4.liginden Deportivo Villaralbo kulübünden teklif almıştım lakin bazı nedenlerden dolayı bu transfer için odaklanamadım. Kariyerimde inişli çıkışlı süreçlerden sonra 2.Lig Mamak FK , Yozgatspor gibi kulüplerden sonra en son Yüksekova Belediyespor kulübü ile anlaştım. Avrupa’da ki kontaklarımdan İspanya da bulunan menajer dostum kariyerimde iniş durumunda olsam bile bana çok güvendiğini ve benim için çalıştığını söyledi. Sonuç olarak İspanya 4.liginden Zalla Union Club profilimi beğenmiş ve İspanya’ya gelmem için davetiye mektubunu yolladılar. Beni kampa davet ettiler. Bende hedeflerime ve hayallerime ulaşabilmem için önemli olan bu kamp davetini sıkı çalışarak iyi konsantre olarak ve başarıyla tamamlayarak imza attım.

Zalla UC kulübüne transferin için kulüp yetkilileri tarafından izlendin mi ?

-Zalla Union Club menajer aracılığıyla profilimi beğenip, beni kampa davet etti ve 1 hafta izledi. Hatta şunu söylemek istiyorum ki pas çalışmalarında , topla dripling ve dar alan oyunlarında sadece bana odaklanan antrenör vardı. Ispanya’da futbol eğitim sistemi çok kaliteli ve bunu yaşayarak daha iyi tecrübe edindim.

Takımdakilerle anlaşabiliyor musun? Hangi dilde anlaşma sağlıyorsunuz ?

-Takım arkadaşlarımla ve teknik ekiple orta seviyeli İspanyolca konusuyorum. Bunun için Türkiyede İspanyolca öğrenmeye başlamıştım ve İspanya’da dil için eğitime gidiyorum.

Kulüpteki yerini nasıl görüyorsun?

-Şuan 5 maç oynadım 3 kez ilk 11, 2 kez ise sonradan oyunda dahil oldum. Antrenörümüz 3-5-2 sistemini oynatıyor ve 7 defans oyuncusu var. Her hafta rotasyona gidiyor.

Gelecekteki hedeflerin neler?

-Hedefim, Avrupa’da üst liglerde bulunan kulüpler de oynamak istiyorum bunun için çok konsantre olmuş durumdayım ve sıkı çalışıyorum. Avrupa’da şuan devam etmek ve gelişmek istiyorum.

Sana göre bireysel oyunun mu yoksa takımın kazanması mı daha önemli?

-Her zaman takımın kazanması önemli çünkü futbol bir takım sporu, başarı birlikten doğar. Bakış açım bu şekilde

İspanya’da alt lig takımlarında kazanılan ücretler ne şekilde? Yıllık ücretin ve maç başı ücretin hakkında bilgi verir misin?

-Avrupa’da futbolcu maaş sistemi çok farklı. Türkiye’de ki gibi peşinat yok. Sadece aylık ödeme yapıyorlar. Benim bulunduğum ligde minimum 300€, maksimum 1000€ kazanıyorsun.

Deportivo Villaralbo kulübünden bahsettin, oraya transferin neden gerçekleşmedi?

Deportivo Villaralbo kulübüne o zaman için yaşadığım maddi sorunlardan dolayı odaklanamamıştım.

BAL Ligi’nde daha önce bir Türk’ün bu şekilde yurtdışına transferi gerçekleşti mi? BAL Ligi gibi ligleri yurtdışındaki kulüpler takip edip futbolcu transfer eder mi?

Daha önce BAL Ligi’nden bir transfer gerçekleşmedi. Açıkcası takip etmeleri imkansız böyle bir şey mümkün değil. İyi bir agent ile çalışmalısınız ve bu menajerlik işinde sizi sunabilmesi için size güvenmesi gerekiyor. Ben de bu bağlantıları Alanyaspor kulübünde oynarken kurdum.

Kulüp maçları için bir yayıncı kuruluş ya da maç özetlerini paylaşan bir Youtube kanalı var mı?

Yayıncı kuruluş var. Youtube kanalı yok. Bu konular hakkında daha fazla bilgim yok.

İspanya’da hayatın nasıl geçiyor? Futbol dışında başka neler yapıyorsun?

-İspanya’da hayat çok güzel ve akıcı geçiyor. Tek sorun yemek problemi Türk yemeklerimizi çok özledim. Bilbao’da yaşıyorum çok turist alan bir şehir. Liman kenti ve insanları çok sıcak kanlı. Futbol dışında genellikle her gün Bilbao’da farklı caddelerde yürüyüş yapıyorum. Müzeleri geziyorum. Tarihi yerlere gidiyorum. Bazen sahile gidip yürüyorum. Güzel ve sakin alanlarda kitap okumak iyi geliyor. Bazen de La Liga’da bulunan şehrin takımı Athletic Bilbao’nun maçlarına gidiyorum.

Futbol ile ilgilenen gençlere örnek olabilmek adına verebileceğin tavsiyelerin var mı?

Futbol ile ilgilenen gençlere tavsiyem, hiç bir zaman umutsuz olmasınlar çok çalışsınlar.
Bir şeyden vazgeçmek çok kolaydır pes etmesinler. Başarı; yere düştüğün her seferde ayağa kalkacak gücü kendinde tekrar bulmasıdır. Hayal etsinler ve hedefler koysunlar. İnandıkları ve çalıştıkları sürece her şeye ulaşabilirler. İmkansız diye bir şey yoktur. Her şeyden önce kendileri ile barışık olsunlar, kendilerini eleştirsinler. Sadece futbol yaşantısında değil günlük yaşamımızda da hep iyimser, mütevazi ve saygılı olsunlar

Tarz olarak kendini hangi futbolcuya benzetiyorsun ve idol olarak kimi görüyorsun?

Bunu hiç düşünmedim. Ben bu soruya şöyle cevap vermek istiyorum. Arkadaşlarım tarz olarak Carles Puyol‘a, Sergio Ramos‘a benzetiyorlar. İdolüm çocukluğumdan bu zamana değişmeyen Carles Puyol.

Son olarak Türkiye’de desteklediğin, taraftarı olduğun futbol takımı hangisi?

-Ben Galatasaraylıyım

6 Mart 2023 tarihinde yayınladığımız transfer haberi